Problém mužské neplodnosti

O neplodnosti páru hovoříme teprve tehdy, jestliže po roce pravidelných nechráněných sexuálních styků nedojde k početí. Pravděpodobnost dosažení těhotenství v jednom měsíčním cyklu je totiž pouze asi 20–25 %. Dosažení těhotenství vyžaduje určitý čas. "Neplodný" pár by tedy měl mít trpělivost.

Zpočátku byla neplodnost považována za ženský problém. V současné době se muž na neplodnosti páru podílí v přibližně 50 % případů. Průměrný počet mužských pohlavních buněk - spermií v populaci klesl za posledních 50 let o 50 %.

Příčiny mužské neplodnosti

Mužská neplodnost může mít vrozené nebo získané příčiny. Na tvorbu spermií (spermatogenezu) má negativní vliv celá řada faktorů. Jedním z nejdůležitějších jsou poruchy sestupu varlat při narození, které významně ovlivňují tvorbu spermií v dospělosti. Úraz šourku může rovněž způsobit neplodnost, proto je třeba dbát na opatrnost při provozování některých sportů. Neplodnost způsobují také zánětlivá onemocnění varlat, nadvarlat či prostaty.

Příčiny poklesu spermií v ejakulátu

 • znečištění životního prostředí
 • chemická zátěž ve stravě i ve vodě
 • ionizující záření

Tyto vlivy bohužel odstranit sami nedokážeme. Jde sice o malé množství, ale jejich působení je trvalé.

Ovlivnitelné příčiny poklesu spermií v ejakulátu

 • obezita
 • alkohol
 • drogy
 • cigarety
 • příliš těsné spodní prádlo
 • zvýšená teplota šourku (vyhřívané autosedačky, saunování, příliš horká koupel, dlouhodobé pokládání laptopu na klín nebo i pobyt na slunci)
 • permanentní stres
 • neléčené nebo nedoléčené infekce pohlavních orgánů

K základním vyšetřovacím metodám patří zevní vyšetření pohmatem, hormonální vyšetření a vyšetření semenné tekutiny (ejakulátu) - spermiogram (SPG).

Optimální doba pro vyšetření spermiogramu je po 3-6denní pohlavní abstinenci. Doporučujeme vyšetřit raději 2 vzorky v odstupu alespoň 1 týdne. Objem ejakulátu by měl být 2 – 5 ml.

Vyhodnocení spermiogramu

 • počet spermií – za normu je považována v současné době koncentrace 20 mil/ml. Snížený počet se označuje jako oligozoospermie
 • pohyblivost spermií – normální je 60 % pohyblivých spermií, malá pohyblivost se označuje jako asthenospermii
 • morfologie (normální tvar) spermií. Jestliže má normální tvar méně než 30 % spermií - teratozoospermii

Nacházíme-li zhoršení všech parametrů spermií, označujeme tento nález jako oligoastenozoospermii. Nejsou-li v ejakulátu spermie přítomny, jedná se o azoospermii a netvoří-li se ejakulát, jde o aspermii.

Léčba mužské neplodnosti

Inseminace

Tato metoda řeší lehké až střední poruchy mužské plodnosti, kdy je možno laboratorní úpravou dosáhnout lepší kvality ejakulátu, nebo nepřítomnost spermií užitím darovaných pohlavních buněk.

Kryokonzervace

Možnost uchovávání spermií po dobu až několika let. Je vhodná před plánovanou protinádorovou léčbou partnera (ozařování, chemoterapie, operační léčba), při rychle se zhoršující kvalitě spermií, či při dlouhodobé plánované nepřítomnosti partnera.

Těžší formy mužské neplodnosti je možno řešit metodami IVF + ET a metodou ICSI

Provádí se také operační řešení křečových žil v oblasti genitálu a medikamentosní léčba (vitamíny A,B,D,E a hormonální preparáty).

 

Máte zkušenosti s léčbou neplodnosti? Jakou metodu jste podstoupili a jak byla úspěšná?

Problém mužské neplodnosti patří do témat
 • může mít dítě i když je neplodnej Jana 29.05.2015 11:38:45

  Dobrý den. Přítel ma dítě s první byvalou přítelkyni. A me tvrdil ze je neplodnej zjistily mu to před 2roky při testech. MÍnění to divné

 • azoospermie karla 20.03.2011 17:48:47

  Dobrý den,
  ráda bych se podělila o své - naštěstí úspěšné - zkušenosti s léčbou manželovo neplodnosti. Byla mu zjištěna azoospermie, takže jsme mysleli, že vlastní děti vůbec nemůžeme mít. Podstoupil operaci MESA/TESE a nyní čekám dvojčata! Pokud by někdo měl zájem o podrobnější informace, napište mi na e-mail karlakadlecova@seznam.cz. Ráda vám poradím.
  K.

 • "radosti" 123babetka 11.02.2011 09:57:39

  U manžela byl tento problém zjištěn před 15ti lety. Dceru jsem "získala" inseminací od dárce. Byl na tom psychicky špatně a dceru nikdy nedokázal brát za vlastní.Ač jsem se od počátku snažila,nepodařilo se mi ho utvrdit,že JE otec.

 • Tohle novina 29.12.2010 21:39:29

  by nikdy nikoho ani nenapadlo, že by za to mohl muž, to by byla přímo pro něho potupa...dneska je skoro normální, že má chlap líné spermie...a mluví se o tom, jako houska na krámě...

 • Tohle novina 29.12.2010 21:39:28

  by nikdy nikoho ani nenapadlo, že by za to mohl muž, to by byla přímo pro něho potupa...dneska je skoro normální, že má chlap líné spermie...a mluví se o tom, jako houska na krámě...

 • Konečně Pavlína 07.07.2010 15:44:07

  Konečně se nehází všechno jen na ženský! Ale kdyby si to ty chlapi aspoň připustili. Ukažte mi nějakýho, kterej se bez problémů nechá vyšetřit svoje spermie! Zázrak takovýho najít!

  • Re: Konečně Majka 09.07.2010 10:43:52

   Možná to není uplně jednoduchý, ale myslím, jak se tyhle zásahy stávají častější a běžnější, tak i chlapi začínaj chápat, že na tom nic není, že se nemusí za nic stydět... Jenom najít toho pravýho!


Mužská neplodnost patří do témat

Adresář

Mužská neplodnost ptejte se v poradně

Diskutujte na téma Mužská neplodnost

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku