zdroj: pixabay.com
Mužská neplodnost

Věděli jste, že biologické hodiny tikají i mužům?

Veronika Tůmová
27.04.2018

Mysleli jste si, že problémy s neplodností jsou především záležitostí žen? Omyl! Řeší je stále více mužů a je mnoho párů, u kterých stojí za neschopností počít dítě právě partner.

Hlavním důvodem tohoto problému však není zhoršující se kvalita spermií dnešních mužů, čili jakýsi civilizační jev, ale spíše skutečnost, že páry řeší početí potomka s odborníky pozdě, tedy ve stále vyšším věku. Právě věk hraje významnou roli v plodnosti nejen u žen, ale i u mužů, což je třeba si uvědomit.

Kvalita spermií ve vyšším věku klesá, za problémy s plodností však může i obezita nebo stres

Přestože se může zdát, že muži mohou mít děti bez problémů i ve vysokém věku, nelze pominout fakt, že kvalita spermatu s přibývajícími roky výrazně klesá. Přesně určit věkovou hranici, kdy k tomu u mužů dochází, však není jednoduché. Závisí to na mnoha faktorech, např. na genetických dispozicích, na životním stylu, kvalitě výživy a také pohybové aktivitě. Velkou roli při problémech s početím pak hraje také zvýšená míra stresu, prodělaná nemoc, nedostatek spánku a s tím spojené vyčerpání či obezita. Doporučení odborníků pak zní jasně - pokud se muž ve vyšším věku chce co nejlépe připravit na početí potomka, měl by se zaměřit na své vlastní zdraví a celkovou životosprávu. Při nadváze tak bude určitě dobré zhubnout, nekouřit, mírně sportovat i dostatečně odpočívat.

Mužská neplodnost kdysi a dnes

Je všeobecně známo, že lidé v současnosti zakládají rodiny mnohem později, než tomu bylo zvykem v dobách našich rodičů či dokonce prarodičů. Ženy obvykle rodily děti kolem 20. roku věku, kdy je žena podle všeho také v nejlepším věku pro těhotenství. Případné problémy s neplodností tak byly také řešeny daleko dříve než dnes. My běžně řešíme neplodnost mužů ve věku nad 35 let, nezřídka i u padesátníků. V případech, kdy vědci porovnali spermiogramy dnešních mužů kolem 20 let věku, zjistili, že hodnoty jsou srovnatelné s těmi z dřívější doby a za celou tu dobu došlo jen k zanedbatelnému zhoršení. Nedá se tak brát v potaz přesvědčení některých zdrojů, podle kterých mají dnešní muži prostě méně pohyblivé a reprodukce neschopné spermie.

Problém mužské neplodnosti

Může být neplodnost dědičná?

Neplodnost postihuje asi 15 procent párů a asi v polovině případů je problém právě na straně muže. Někteří z nich mají tak nekvalitní spermie, že za normálních okolností, tedy bez možnosti umělého oplodnění, by vůbec dítě počít nemohli. Počet dětí počatých umělým oplodněním roste každý rok zhruba o 10 procent, před dvěma lety se u nás takto narodilo více než 3 000 dětí. Vědci prý však dokonce zjistili, že u takto počatých chlapců je vyšší riziko, že budou mít problémy s plodností stejně jako jejich tatínkové.

Jsou "děti ze zkumavky" naše budoucnost?

Extrémně pesimistické předpoklady se nás snaží přesvědčit, že se v budoucnu budeme rozmnožovat už jenom prostřednictvím umělého oplodnění. Tato tvrzení je však nutné brát s rezervou. Například čeští muži jsou na tom s plodností podle průzkumu našich sexuologů velmi dobře, jejich plodnost se naopak zlepšuje, a to díky zdravějšímu životnímu stylu a zodpovědnému přístupu k vlastnímu zdraví, především v době, kdy se snaží počít. A to je rozhodně dobrá zpráva, nemyslíte?

Když se nedaří otěhotnět přirozenou cestou

Zdroj: Idnes.cz, Gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan, který spolupracuje se společností Vegall Pharma nabízející přírodní doplňky stravy.

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

JIA - juvenilní idiopatická artritida
Co možná nevíte o medvědím česneku

Další články

Sigmund Freud a jeho studie sexuality
Duševní zdraví a psychologie

Sigmund Freud a jeho studie sexuality

31.03.2018

Sigmund Freud (1856-1939) byl lékař a světoznámý psychiatr. O jedné ze svých známých pacientek, jež trpěla hysterií, se zmiňoval jako o své učitelce, která jej naučila najít smysl ...